گزارش سیر علمی محصلین صنف سوم دیپارتمنت باستان شناسی پوهنتون بامیان روز پنجشبنه مورخ ۱۴/۲/۱۴۰۲

bu_admin
Bamyan

Event dates

Event dates -

محصلین صنف سوم دیپارتمنت باستان شناسی پوهنتون بامیان بخاطر یادگیری و آموزش بهتر و مسلکی رشته باستان شناسی از «قلعه تاریخی ضحاک» در شرق بامیان بتاریخ ۱۴/۲/۱۴۰۲  بازدید بعمل اوردند. رهنمایی این سیر علمی را محترم پوهنیار سید هادی هدایت آمر دیپارتمنت باستان شناسی و محترم غلام علی ناشناس یکی از استادان این دیپارتمنت بعهده داشتند.

«قلعه ضحاک» که در برخی از منابع بنام شهر ضحاک نیز یاد شده است در ۱۷ کیلومتری شرق بامیان موقعیت دارد. این قلعه تاریخی در دوره های مختلف به دلیل موقعیت مهم جغرافیای و نظامی معمور بوده و نظارت سه دره کالو، شیبر و مرکز بامیان از طریق این قلعه انجام می یافته است. قلعه ضحاک از ساحات باستانی و تاریخی مهم دوره اسلامی در  ولایت بامیان بوده که همراه با هفت ساحه باستانی دیگر بامیان در لیست میراث های فرهنگی کمیته میراث های جهانی قرار دارد.

در این سیر علمی نخست محصلین با شیوه بازدید مؤثراز ساحات باستانی که از یک طرف برای آموزش و یاد گیری شان موثر باشد آشنا شدند و از طرف دیگر با نکات مهمی که بازدیدکننده گان و محصلان باید در حین بازدید از ساحات باستانی و تاریخی آنرا رعایت کند اگاهی یافتند.  آموزش مراحل سروی در تحقیقات باستان شناسی و حفاظت از میراث های فرهنگی در حین تحقیقات باستان شناختی از مسایل دیگر بود که در این سیر علمی به محصلان توسط استادان راهنما آموزش داده شد.

این سیر علمی یک روزه محصلان دیپارتمنت باستان شناسی  به همکاری ریاست پوهنتون بامیان، ریاست اطلاعات فرهنگ بامیان و اجازه بخش امنیتی حفاظت از ساحات باستانی انجام یافت. محصلان دیپارتمنت باستان شناسی پوهنتون بامیان از اینگونه برنامه ها استقبال نموده و امیدوار است که اینوع پروگرام های علمی افزایش یابد.

 

 

More events

Wed, Nov 22 2023 9:58 AM
Background image

محفل فراغت  پانزدهمین دور محصلان پوهنځی‏های مختلفه پوهنتون بامیان

پوهنتون بامیان به عنوان یکی از نهادهای علمی در کشور، محفل پانزدهمین دور فراغت محصلان پوهنځی‏های مختلفه خویش را امروز سه شنبه مؤرخ 30 عقرب 1402 هـ.ش مطابق7 جمادی‏الاول سال 1445 هـ.ق،  با . . .

Mon, Nov 13 2023 12:43 PM
Background image

فراغت محصلین از دوره آموزشی نرم افزار کویک بوک و  تقدیر از کارکردهای اعضای انجمن علمی  و فرهنگی پوهنځي اقتصاد

پوهنځي اقتصاد پوهنتون بامیان طی محفلی به تاریخ 18/8/ 1402 هـ.ش از کارکردهای اعضای انجمن علمی و فرهنگی آن پوهنځي تقدیر به عمل آورده، همچنان سند فراغت دوره آموزشی نرم افزار کویک بوک را . . .

Tue, Oct 24 2023 2:29 PM
Background image

جریان تطبیق "محکمهء تمثیلی" توسط محصلان پوهنځی شرعیات طی محفل با شکوهی در پوهنتون بامیان برگزار و عملی گردید.

این محفل توسط پوهنځی شرعیات برنامه ریزی شده که در آن والی محترم ولایت بامیان، روئسای ادارات امارتی در بامیان، رئیس و هیئت رهبری پوهنتون بامیان، روئسای پوهنځی ها، استادان و محصلان پوهنځی . . .